wtorek, 10 września 2013
Co to jest creative commons
Creative Commons
Creative Commons — organizacja typu non-profit, która postawiła sobie za zadanie uzyskanie kompromisu pomiędzy pełną ochroną praw autorskich a niczym nieskrępowanym korzystaniem z twórczości innych osób. Głównym celem organizacji jest stworzenie umiarkowanych, elastycznych zasad w obliczu restrykcyjnych domyślnych reguł prawa autorskiego. Licencje CC zwiększają efektywność przepływu informacji. Cele te są osiągane przez utworzenie zbioru licencji, które sankcjonują udzielenie określonych praw do utworów odbiorcom.
Wszystkie oferowane przez Creative Commons licencje i narzędzia są darmowe.
- Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska – Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, rozprowadzanie, przedstawianie i wykonywanie utworu tak długo, jak tylko na utwory zależne będzie udzielana taka sama licencja. Jest to licencja używana przez Wikipedię i jej siostrzane projekty.
- Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 3.0 Polska – Licencja ta pozwala na kopiowanie, zmienianie, remiksowanie, rozprowadzanie, przedstawienie i wykonywanie utwóru jedynie w celach niekomercyjnych. Warunek ten nie obejmuje jednak utworów zależnych (mogą zostać objęte inną licencją).
- Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska – Ta licencja zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu zarówno w celach komercyjnych i niekomercyjnych, pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych).
- Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 3.0 Polska – Licencja ta pozwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz tak długo jak utwory zależne będą również obejmowane tą samą licencją.
- Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska – Licencja ta zezwala na rozpowszechnianie, przedstawianie i wykonywanie utworu jedynie w celach niekomercyjnych oraz pod warunkiem zachowania go w oryginalnej postaci (nie tworzenia utworów zależnych). Jest to najbardziej restrykycyjna z licencji.
Licencja shareware licencja trial
Licencja shareware
Shareware to
rodzaj licencji programu komputerowego, który jest rozpowszechniany bez
opłat z pewnymi ograniczeniami lub z niewielkimi opłatami do
wypróbowania przez użytkowników.Czasami po okresie próbnym (wersja
trial) lub po określonej liczbie uruchomień (limit uruchomień)za taki
program trzeba płacić lub zrezygnować z korzystania z niego.
Czasami
producent oprogramowania wydaje jedną wersję na licencji shareware, a
drugą (zazwyczaj z ograniczeniami, np. z blokadą dostępu do niektórych
funkcji) na licencji freeware.
Licencja trial
Trial – rodzaj licencji na programy komputerowe polegający na tym, że można go używać przez z góry ustalony czas (od 7 do 90 dni).
Programy na tej licencji są w pełni funkcjonalne. Po upływie ustalonego
czasu, jedyną rzeczą, na którą pozwoli program to rejestracja albo
usunięcie z dysku twardego. Zazwyczaj wersje próbne rozprowadzane są na
tej licencji.
Przykłady oprogramowania rozprowadzanego jako licencja trial:
- Paint Shop Pro
- Adobe Flash
Licencje OEM i GNU
OEM
przedsiębiorstwo sprzedające pod własną marką produkty wytworzone przez inne firmy. Licencja OEM uniemożliwia ponowną instalację oprogramowania na nowszym sprzęcie zakupionym przez użytkownika tego oprogramowania. Przykłady: MS Windows, Microsoft Office, Microsoft Works.GNU
rodzaj licencji pozwalający na modyfikowanie i udoskonalanie kodu źródłowego, który jest dla wszystkich dostępny. Poprawiony program można rozpowszechniać, ale pod warunkiem dołączenia do niego oryginalnej wersji kodu. Przykładowe licencje: Licencja X11, Licencja Expat, GNU Lesser General Public License.Licencje i jej podstawowe rodzaje
Licencja wyłączna - zezwolenie uprawnionego do wyłącznego korzystania z prawa na określonym terytorium lub polu eksploatacji prawa.
Licencja niewyłączna
licencja która nie ogranicza grona licencjobiorców, dopuszczając wzajemną konkurencję.
Licencja jednostanowiskowa
uprawnia użytkownika do zainstalowania nabytego oprogramowania tylko i wyłącznie na jednym komputerze. Jednocześnie obejmuje zakaz udostępniania tego oprogramowania w sieci. Licencja jednostanowiskowa, jak każda, nie zabrania sporządzenia kopii zapasowej oprogramowania.
Licencja niewyłączna
licencja która nie ogranicza grona licencjobiorców, dopuszczając wzajemną konkurencję.
Licencja jednostanowiskowa
uprawnia użytkownika do zainstalowania nabytego oprogramowania tylko i wyłącznie na jednym komputerze. Jednocześnie obejmuje zakaz udostępniania tego oprogramowania w sieci. Licencja jednostanowiskowa, jak każda, nie zabrania sporządzenia kopii zapasowej oprogramowania.
- Licencja grupowa
- uprawnia użytkownika do używania jej oprogramowania w zestawie komputerów (np. w szkole) lub w sieci. Określa jednak maksymalną liczbę stanowisk na których ma zostać zainstalowana. Odmianą licencji grupowej jest licencja sieciowa.
Licencja freeware, licencja adware
Freeware
Jest to licencja oprogramowania umożliwiająca darmowe rozprowadzanie aplikacji bez ujawnienia kodu źródłowego. Termin freeware bywa również używany jako synonim oprogramowania objętego tą licencją.Czasami licencja freeware zawiera dodatkowe ograniczenia (np. część freeware jest całkowicie darmowa, a część darmowa jedynie do użytku domowego).
Programy na licencji freeware mogą być nieodpłatnie wykorzystywane, jednak zabrania się czerpania korzyści finansowych z ich dystrybucji przez osoby trzecie.
Adware
Rodzaj (i typ licencji) zamkniętego oprogramowania. Adware jest rozpowszechniane za darmo (bez kodu źródłowego), ale zawiera funkcję wyświetlającą reklamy, zwykle w postaci bannerów reklamowych. Wydawca oprogramowania zarabia właśnie na tych reklamach. Zwykle jest też możliwość nabycia wersji programu bez reklam za opłatą.Adware jest najczęściej używane w aplikacjach łączących się z Internetem ze względu na wymianę wyświetlanych bannerów. Najbardziej znanym tego typu programem jest w Polsce komunikator Gadu-Gadu. Podobnie jak w przypadku innych reklam internetowych da się je zablokować za pomocą odpowiednio skonfigurowanych pośredników HTTP.
Niektóre programy są również wyposażone w moduły szpiegujące (ang. Spyware), które dostarczają autorom aplikacji wiele cennych informacji o użytkowniku - głównie adres IP, używany system operacyjny, przeglądarka a niekiedy strony z którymi się łączymy. Do usuwania tego typu oprogramowania Malware służą programy typu Ad-aware, Spybot Search & Destroy lub SpyBoat Destroyer.
Subskrybuj:
Posty (Atom)